Folwark Wierzchaczewo

Ogier Hotze fan de Koaten

Cena stanówki na 2023 rok wynosi 1200 zł.

Data urodzenia: 31  03  2010 r.

Rasa fryzyjska

Wzrost: 172 cm

Obwód 201 cm, nadp. 24 cm, nr licencji 15 fryz Pz

bonitacja PZHK 82 pkt.

Nr paszportu 528 004 20 1001 61

STAMM 122

Inbred 1,37 %

Ogier posiada polską licencję hodowlaną.

 Potomstwo Hotze  może również być wpisane do holenderskiej księgi stadnej BBII, gdzie Hotze ma już zarejestrowanych kilkoro potomków na podstawie potwierdzonych badań DNA w Holandii

Rodowód ogiera Hotze fan de Koaten

Hotze fan de Koaten jest synem wielokrotnego czempiona ogierów – Beart 411 Sport Preferent, będącego filarem współczesnej hodowli koni fryzyjskich, jak i wzorcem rasy. Ogier Beart sprawdził się nie tylko użytkowo, uzyskując tytuł SPORT, wyróżnił się również mocno w hodowli, posiadając na swoim koncie aż 7 uznanych synów i wiele klaczy z tytułem MODEL.

Hotze fan de Koaten jest synem wielokrotnego czempiona ogierów – Beart 411 Sport Preferent, będącego filarem współczesnej hodowli koni fryzyjskich, jak i wzorcem rasy. Ogier Beart sprawdził się nie tylko użytkowo, uzyskując tytuł SPORT, wyróżnił się również mocno  w hodowli, posiadając na swoim koncie aż 7 uznanych synów i wiele klaczy z tytułem MODEL.

Mimo upływu lat, sławny Beart 411 Sport PREFERENT, wciąż należy do grona elitarnych ogierów, tworzących fundament współczesnej hodowli koni fryzyjskich. Ogier Beart 411, już za życia stworzył legendę osiągając następujące tytuły:

  • Koń roku 2015
  • Czempion ogierów starszych Hengstkörung Holandia 2013
  • Czempion ogierów starszych i II czempion pokazu Hengstkörung 2012
  • II Czempion ogierów Hengstkörung 2008 Holandia
  • Czempion ogierów młodszych Hengstkörung 2006 Holandia

Dziadek Hotze, Jasper 366 Sport Preferent, otrzymał niedawno wybitny tytuł ELITE. Ten epokowy ogier, wyszkolony do poziomu GP w ujeżdżeniu, mimo sędziwego wieku prezentuje doskonałą formę, a jego geny, obecne wśród wielu młodych ogierów dają mu oprócz największych tytułów miano Elitarnego reproduktora . Jasper zdobył tytuł Czempiona w Holandii w 2002 roku, a w 2013 i 2016 otrzymał tytuł II Czempiona ogierów starszych.

 Filmy ogiera Jasper 366 Sport Elite Preferent

https://youtu.be/fWWq4riSzuo

https://youtu.be/a9AKJRizLu8

https://youtu.be/kNC-L3QfZls

http://www.frizo.eu/artykuly/ogiery/jasper-366.html

 

   Matka Hotze , jest córką wybitnego  ogiera Heinse 354 Sport Preferent, który okrzyknięty został koniem o królewskim wyglądzie,  elastycznym ruchu i dzielnym charakterze.  Kariera  Heinse jest bardzo bogata nie tylko pod względem hodowlanym, ale i sportowym. Heinse trzykrotnie zdobył tytuł Czempiona podczas Centralnego Przeglądu Ogierów oraz dwukrotnie tytuł Czempiona w Narodowych Zawodach w Powożeniu w Holandii. W USA rozpoczął natomiast swoją świetną karierę ujeżdżeniową, zdobywając w 2007 roku tytuł Sport za osiągnięcia w tej dziedzinie.

Filmy ogiera Heinse 354 Sport Preferent

https://youtu.be/U5gmhIu-cqY

https://www.ironspringfarm.com/horse-video/1262633-heinse-354/2

http://www.frizo.eu/artykuly/ogiery/heinse-354.html

Ogier Jakob 302 Sport

Ogier Jakob 302, dziadek od strony matki Hotze, był jednym z pierwszych ogierów, które zapoczątkowały teorię tytułu Sport w hodowli koni fryzyjskich, sam osiągał liczne sukcesy zarówno w powożeniu, jak i w ujeżdżeniu. Wywodził się z największej linii żeńskiej 50, pozostawił po sobie dwóch uznanych synów, również z tytułem Sport, które kontynuują pasmo sukcesów.

 

Ogier Hotze, nazywany  Niko, to fryz w sportowym, lekkim typie, o kruczokarej, niepłowiejącej maści, z piękną i szlachetną głową, poprawnym eksterierem, ogromną urodą, bujnym owłosieniem i bardzo dobrym charakterem. Jego niski współczynnik pokrewieństwa tzw. Inbred wynosi zaledwie 1,37 %, co jest niezwykle pożądane w hodowli koni fryzyjskich z uwagi na szereg wad związanych ze zbyt bliskim pokrewieństwem w rasie.

Hotze to ogier niezwykle użytkowy, zarówno w zaprzęgu, jak i pod siodłem, opanowany, spokojny, niepłochliwy, niezwykle przyjazny dla człowieka.  Mimo młodego wieku, brał udział w wielu festynach jeździeckich, hubertusach  pokazując swój cudowny charakter, również w obowiązkach reproduktora.

   Ogier Hotze posiada pełne holenderskie pochodzenie, jest zapisany do  Królewskiej Księgi Stadnej Koni Fryzyjskich w Holandii, gdzie zostało potwierdzone i zarejestrowane jego DNA jako ogiera, a źrebięta po nim od matek z dokumentami KFPS  bez problemu otrzymają holenderski paszport i rodowód w Księdze BB II ( tzw. Księdze dodatkowej ).  Hotze  został przywieziony do Polski w marcu 2014 roku bezpośrednio od holenderskiego hodowcy, a w kwietniu 2014 roku otrzymał licencję hodowlaną PZHK, uzyskują wysoką bonitację wynoszącą 82 punkty. Koń ten, jako reproduktor posiada znakomite wyniki potwierdzonych źrebności u klaczy, jego nasienie jest dobrej jakości o długiej żywotności, które nawet w 6 dniu po pobraniu wykazywało żywotność podczas oceny pod mikroskopem przez lekarza weterynarii.

  W 2015 roku urodziły się pierwsze źrebięta po Hotze, które rokują ogromne nadzieje hodowlane, a ich zadowoleni  hodowcy wielokrotnie powtarzali stanówkę tym  ogierem. W 2018 roku pierwszy syn Hotze uzyskał licencję hodowlaną i został zbonitowany na 81 pkt.